Как да подам молбата и какво да очаквам след това
Къде да подам молбата? Как да проследя какво се случва?
Препоръчваме Ви да подадете молбата за защита в най близкия съд, на гише "Регистратура, гражданско отделение".
Факт
Ако имате електронен подпис, може да я подпишете и подадете по ел. поща.
Тук може да намерите адреси на електронна поща и физическите адреси на всеки районен съд в София-област, а тук - в страната.
Ако нямате възможност да подадете молбата до съда, можете да я подадете чрез общината, кметството или органите на Министерството на вътрешните работи.
При подаването, трябва да ви се даде/изпрати по ел. поща входящ номер.
С този входящ номер можете да направите справка по телефона в съда и да получите информация за номера на образуваното дело, и съответно да получавате актуална информация всеки работен ден за движението на делото по неговия номер. Ако сте подали молбата в общината, кметството или органите на Министерството на вътрешните работи, трябва да изискате от тях информация кога са изпратили молбата ви в съда и какъв входящ номер са получили при изпращането. Съответно, по телефона, от съда можете да получите информация за движението на молбата.
Какви действия следва да очаквате от съда?
Общи действия
С подаване на молбата, започвате съдебен процес, който следва да изясни имате ли нужда от специална защита. Провежда се дело, при която всяка от страните има право на защита. Съдът е длъжен да насрочи съдебно заседание в деня на постъпване на молбата. Откритото заседание следва да е на дата до 1 месец от постъпването на молбата в съда. За да може съдът да призове ответника трябва да предоставите възможно най-точно адреса му, така както Ви е известен.
Препоръчваме ви да наемете адвокат.
Ако нямате такава възможност, моля направете искане до съда за назначаване на служебен защитник. Тази възможност Ви е предоставена от нашата платформа, като опция в молбата за защита.
След изясняване на фактите, съдът ще постанови или ще откаже да постанови издаване на заповед за защита, като ще определи прилагането на една или повече от поисканите мерки за защита.
Решението може да се обжалва на следваща инстанция – окръжен съд, която е последна по разрешаването на спора.
Наличието на постановено решение, с което е издадена заповед за защита, не е пречка молителят да подаде срещу същия ответник нова молба за защита в случаите, в които ответникът е извършил акт на домашно насилие спрямо същия молител след приключване на съдебното дирене в първоинстанционното производство.
Незабавна защита
Ако сте подали искане за незабавна защита и в молбата Ви се съдържат данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето на пострадалото лице, районният съд в закрито заседание, без призоваване на страните, издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата. Възможността да направите искане до съда за незабавна защита, Ви е предоставена от нашата платформа. Преценката дали да издаде такава заповед е на съда.
В случай, че съдът издаде заповедта, тя подлежи на незабавно изпълнение.
Заповедта трябва да Ви бъде връчена/съобщена и същата незабавно се изпраща служебно, включително по факс или електронна поща, до районните управления на Министерството на вътрешните работи по настоящия адрес и на установения в хода на производството адрес на извършителя, както и по посочения от пострадалото лице адрес.
Когато се установява, че е необходимо да се предприемат мерки по Закона за закрила на детето, съдът уведомява директора на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес и на установения в хода на производството адрес на извършителя, както и на посочения от пострадалото лице адрес.
По отношение на таксите
При подаване на молба не заплащате държавна такса.
В случай че молбата Ви се уважи, таксите и разноските по делото се поемат от извършителя на домашното насилие.
В случай че молбата Ви се отхвърли, вие следва да заплатите таксите и разноските.
По отношение на истинността на фактите, които посочвате в молбaтa си
Моля, не злоупотребявайте като посочвате неистински факти, или като замълчавате по отношение на факти, които съзнавате, че имат отношение към случая, но не искате да ги споделяте.
Вие започвате съдебен процес. В рамките на този процес ще бъде установявана действителността на вашите твърдения.
Ако те не са верни, това с висока степен на вероятност ще бъде установено в процеса и молбата Ви е възможно да не бъде уважена. Това е неблагоприятен за Вас сценарий, защото ще Ви попречи да получите реална защита, в случай, че се нуждаете от такава и ще трябва да заплатите съдебните разноски.
Но, ако сте жертва на домашно насилие, не се колебайте - независимо от статуса и възможностите на насилника. Ще получите защита.